خدمات
ثبت سفارش
راهنمای ثبت سفارش
فروشگاه

نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌افزار ایندیزاین

نحوه کار با خط کش در ایندیزاین
فروشگاه قالب آماده صفحه آرایی
انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸
بروزرسانی: ۱۰ دی ۱۳۹۸

آموزش گام به گام نرم افزار ایندیزاین – مرحله سوم ( نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌افزار ایندیزاین )

نجارها می‌دانند که اندازه گیری دقیق چه نقشی در درست بودن قطعات دارند، بنابراین آنها همواره از این قانون پیروی می‌کنند: پس دوبار اندازه گیری کنید و یکبار برش دهید. طراحانی که با استفاده از نرم افزار ایندیزاین صفحه آرایی می‌کنند می‌دانند که اندازه گیری نقش ضروری دارد و بنابراین چندین سیستم اندازه‌گیری به شما ارائه می‌کنند. یکی از آنها خط کش‌ها هستند. بطور معمول خط کش ها بصورت پیش فرض در نرم افزار ایندیزاین قابل مشاهده خواهند بود. خط کش‌ها در بالا و کناره سمت چپ سند فعال قرار دارند و چندین کار انجام می‌دهند. شماره گذاری خط کش‌ها از گوشه چپ و بالایی صفحه شروع می‌شود.

می‌توانید این نقطه را که نقطه صفر نام دارد به موقعیت دیگری ببرید. خط کش‌ها امکان اندازه گیری پهنا و ارتفاع تصویر فعال را می‌دهند و می‎توانید برای کنترل محل قرار دادن سایر اجزای تصویر خطوط راهنما را در سند قرار دهید. روی خط کش‌ها نشانه‌هایی وجود دارد که حرکت ماوس را پیگیری می‌کنند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، خط کش‌ها با کمک به شما در تراز کردن اجزای طرح بسیار در طراحی صفحه ضروری هستند. واحد اندازه گیری پیش فرض پیکا است که می‌توانید در Prefereneces آن را تغییر دهید. همچنین می‌توانید نقطه مبدا را تغییر دهید که امکان استفاده از خط کش‌ها در گستره‌ها و عطف‌ها را می‌دهد. در ادامه نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌افزار ایندیزاین که برای طراحی، صفحه آرایی و چاپ بسیار اهمیت دارد را بصورت مرحله به مرحله توضیح می دهیم.

بیشتر بخوانید  استفاده از رمز عبور در نرم افزار ورد

تغییر گزینه های خط کش

۱- ابتدا از طریق منوی Edit در ویندوز یا InDesign مکنیتاش را کلیک کنید و Prefereneces و سپس Units & Increments را انتخاب کنید.

۲- فلش فهرست Origin را کلیک کنید و یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید:

Spread: خط کش بصورت یکسره از ابتدا تا انتهای سند امتداد دارد و به این ترتیب خط کش ها را برای دو صفحه (مثل کتاب یا مجله) همزمان نمایش می‌دهد.

page: خط کشها را برای یک صفحه در یک زمان نشان می‌دهد. یعنی خط کش از سمت چپ صفحه چپ آغاز شده و در انتهای صفحه و شروع صفحه سمت راست مجدد خط کش جدید شروع می‌شود.

spine: خط کش ها را برای ناحیه‌ای که دو صفحه به هم متصل می‌شوند (عطف ) نشان می‌دهد. این برای مواردی است که قصد داریم دو صفحه روبروی هم را طراحی کنیم.

۳- فلش فهرست Horizontal و Vertical را کلیک کنید و واحد اندازه گیری را تعیین کنید.

– اگر Custom را انتخاب کنید می‌توانید نقاط برای هر واحد در خط کش را وارد کنید.

۴- OK را انتخاب کنید.

نکته: اگر خط کش ها در پنجره فعال قابل رویت نیستند، از طریق منوی VIEW گزینه Show Rulers  را انتخاب کنید.

کار با خط کش در ایندیزاین

نمایش یا ناپدید کردن خط کش‌ها: از منوی View گزینه Show Rulers یا Hide Rulers را انتخاب کنید.

میانبر: کلیدهای Ctrl+R (ویندوز) یا +R (مکینتاش)  را فشار دهید.

نکته: میتوانید از طریق کلیدهای Crtl+R نیز این مسیر را طی کنید.

بیشتر بخوانید  ایجاد یک سند جدید در ایندیزاین

همچنین از منوی view Options را در نوار برنامه کاربردی کلیک کنید و سپس  Rulers را انتخاب کنید.

تغییر واحد اندازه گیری: روی یک خط کش راست کلیک کرده و یا کلید Option را پایین نگه دارید و کلیک کنید و سپس یک واحد اندازه گیری انتخاب کنید.

تغییر مبدأ خط کش: به گوشه چپ و بالایی در محل تلاقی خط کش‌ها اشاره کنید و سپس اشاره گر را به موقعیت جدید مبدأ بکشید.

زمانی که مبدأ خط کش را روی نقطه عطف دو صفحه گسترده قرار می‌دهید، مقادیر X برای صفحات سمت راست مثبت و برای صفحات سمت چپ منفی است.

تنظیم مجدد نقطه مبدأ: گوشه چپ و بالایی در محل تلاقی خط کش‌ها را دابل کلیک کنید.

نکته: شما می‌توانید تعداد نقاط در اینچ را در ایندیزاین تغییر دهید. نقاط برای اندازه گیری کاراکترهای فونت استفاده می‌شوند. در کادر محاوره‌ای Units & Increments می‌توانید نقاط در اینچ را تغییر دهید. منوی Edit (ویندوز) یا Indesign (مکینتاش) را کلیک کنید و Prefernces را انتخاب کنید. ابتدا گزینه Units & Increments و پس از آن یکی از آیتمها را انتخاب کنید و گزینه OK را کلیک کنید.

[تعداد: ۳۷   میانگین: ۴.۶/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

قالب های آماده فروشگاه نشرآنلاین
قالب آماده مجله حرفه ای ایندیزاین
قالب آماده کتاب ایرانی ایندیزاین
قالب آماده کتاب کودک ایندیزاین
قالب آماده جلد فتوشاپ