اهمیت طراحی جلد

آخرین بروزرسانی: 21 خرداد 1403
2929
0
اهمیت طراحی جلد
چرا خدمات نشرآنلاین

جلد یک کتاب یا هر محصول انتشاراتی دیگر، اولین بخشی است که مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند و نقش مهمی در انتخاب یا عدم انتخاب شدن آن دارد، طرح جلد خوب می‌تواند تأثیری همیشگی در موفقیت یک اثر داشته باشد چون جلد به نوعی یک ابزار مهم بازاریابی نیز محسوب می‌شود، بنابراین به راحتی می‌توان به اهمیت طراحی جلد پی برد.

برای درک بهتر این موضوع؛ در این مقاله به بررسی تاثیرات و اهمیت طراحی جلد در حوزه نشر و تبلیغات خواهیم پرداخت. بررسی‌ها و مثال‌های ارائه شده در این مقاله به صورت مشخص بر اساس کتاب که مهمترین محصول انتشاراتی محسوب می‌شود بیان شده است. اما موضوعات بیان شده تقریباً برای همه آثار یکسان هستند. مطالب پیش رو، در دو بخشِ بررسی تاثیرات طرح جلد و نکات طراحی جلد ارائه شده است.

اهمیت طراحی جلد

تاثیرات و اهمیت طراحی جلد کتاب

می گویند هرگز یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید. با این حال، در دنیای چاپ کتاب، این دقیقاً همان کاری است که مردم انجام می‌دهند. جلد کتاب اولین چیزی است که خواننده می‌بیند و نقش مهمی در تصمیم‌گیری مخاطب برای خواندن یا نخواندن کتاب را دارد.

تاثیراتی که طرح جلد کتاب بر روی مخاطب و فرآیند فروش و مطالعه کتاب می‌گذارد متفاوت و متنوع است که اگر در پروسه تولید یک اثر و محصول انتشاراتی قرار دارید حتما باید با این موارد آشنا شوید. همچنین نکاتی در طراحی و تولید جلد اهمیت دارد که باید آنها را بدانید. در ادامه با هم این موارد را بررسی می‌کنیم.

قدرت اولین تاثیر

برداشت اول اهمیت دارد و در دنیای چاپ کتاب اهمیت زیادی دارد. یک جلد کتاب که به خوبی طراحی شده باشد، می تواند تأثیر قابل توجهی در تصمیم خواننده برای انتخاب کتاب داشته باشد. جلدی که از نظر بصری و زیبایی شناختی قابل توجه باشد و اگر با محتوای کتاب مرتبط باشد، می‌تواند توجه خواننده را به‌خوبی به خود جلب کند و او را به مطالعه بیشتر وادار کند.

جلد یک کتاب به عنوان اولین چیزی که مخاطب آن را می‌بینند باید به خوانندگان بالقوه ایده‌ای از کتاب بدهد. به عنوان مثال، کتابی درباره یک شخصیت تاریخی ممکن است دارای جلدی باشد که پرتره یک شخص را شامل می‌شود. کتابی درباره جنگ ممکن است جلدی حاوی عکس سربازان در حال نبرد داشته باشد.

هنر مجذوب کردن خواننده

جلد کتاب فقط نمایش تصویری محتوای کتاب نیست. این یک شکل هنری است که نیاز به خلاقیت، تخیل و درک مخاطبان هدف دارد. جلد کتاب نه تنها باید از نظر بصری جذاب باشد، بلکه باید با محتوای کتاب نیز مرتبط باشد. جلدی که به خوبی طراحی‌شده و ماهیت کتاب را در بر می‌گیرد، می‌تواند حس انتظار و هیجان را در خواننده ایجاد کند و او را وادار به خواندن کند.

یک جلد خوب طراحی شده به دلایل زیر می‌تواند یک اثر را برای خوانندگان بالقوه جذاب‌تر کند:

 • جلد چشم‌نواز می‌تواند به برجسته‌شدن کتاب در یک قفسه شلوغ و انتخاب شده آن کمک کند.
 • جلد زیبا یا جذاب می‌تواند کنجکاوی خواننده را برانگیزد و او را تشویق کند که کتاب را در دست بگیرد.
 • جلد با طراحی خوب می‌تواند اطلاعات مهمی را در مورد محتوا و ژانر کتاب منتقل کند.
 • جلد زیبا یا جذاب می‌تواند از نظر بصری جذاب‌تر از یک جلد ساده یا خسته‌کننده باشد و باعث توجه و علاقه‌ی دیگران شود.

جلدی که داستان می‌گوید

جلد کتاب چیزی بیش از یک تصویر زیباست. جلد باید داستانی را روایت کند که خواننده نگاهی اجمالی به آنچه می‌تواند از کتاب برداشت کند را بدهد. جلدی که به خوبی طراحی شده باشد می‌تواند ژانر، لحن و حال و هوای کتاب را به درستی منتقل کند. همچنین می‌تواند مضامین و شخصیت‌های کلیدی را برجسته کند و خواننده را کنجکاو و مشتاق کند تا در صفحات آن جستجو کند و به مطالعه بپردازد.

همانطور که گفته شد یک جلد خوب باید دقیقاً لحن و ژانر کتاب را منعکس کند این کار را می‌تواند با استفاده از عناصر مختلف بصری در طراحی به دست آورد. به عنوان مثال، رنگ‌های درخشان‌تر اغلب با کتاب‌های کودکان مرتبط هستند، در حالی که رنگ‌های کم‌ رنگ‌تر اغلب برای کتاب‌های بزرگسالان در نظر گرفته شده است.

همچنین می توان با انتخاب فونت متناسب و جای‌گذاری درست آن در جلد برای انتقال لحن کتاب استفاده کرد. به عنوان مثال، کتابی با حروف بزرگ، پررنگ و زاویه‌دار احتمالاً حاوی یک ماجراجویی پرهیجان است، در حالی که کتابی با حروف ظریف احتمالاً یک درام آرام است.

از کتابخانه یا ویترین تا صفحه نمایش

با ظهور کتاب‌های الکترونیکی و کتابفروشی‌های آنلاین، جلد کتاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است، جلدی که در یک کتاب فیزیکی عالی به نظر می‌رسد ممکن است درقالب دیجیتال جذاب نباشد. بنابراین مهم است که طراحی جلد کتاب به گونه‌ای انجام شود که هم در نسخه فیزیکی و هم در نسخه دیجیتال جلد به خوبی و خوانایی مخاطب را جذب کند.

در مورد نسخه‌های الکترونیکی مهم است که در نظر بگیرید جلد روی یک صفحه کوچک چگونه به نظر می‌رسد، یا طرح جلد باید به شکلی باشد که در صفحه‌ای که ده‌ها یا صد‌ها کتاب دیگر در کنار هم قرار داده شده‌اند، مخاطب روی آن کلیک کند وگرنه به راحتی از کنار آن عبور می‌کند.

انتخاب جلد در مخاطب

دنیای رقابتی چاپ کتاب

دنیای چاپ کتاب بسیار رقابتی است و کتاب‌های زیادی برای جلب توجه خوانندگان رقابت می‌کنند. جلد خوب می‌تواند یک کتاب را در دریایی از عناوین مشابه برجسته کند و نظر خواننده را به خود جلب کنید و به فروش بیشتر و موفقیت بیشتر منجر شود.

جلدی که کتاب را می‌فروشد

طراحی جلد کتاب فقط یک هنر نیست و همانطور که در ابتدا گفته شد جلد یک ابزار مهم بازاریابی است. جلدی که به خوبی طراحی شده باشد می‌تواند با ایجاد سر و صدا و ایجاد علاقه به فروش کتاب کمک کند. همچنین می‌توان از آن در تبلیغات استفاده بهینه‌تری کرد و به افزایش دیده شدن و آگاهی از کتاب کمک کرد.

جلد هویت نویسنده

جلد فقط نمایش تصویری نیست بلکه نشانی از نویسنده است. یک جلد با طراحی خوب می‌تواند سبک، شخصیت و صدای نویسنده را منعکس کند. همچنین می‌تواند به تثبیت هویت نویسنده در ذهن خوانندگان کمک کند و حس آشنایی و ارتباط قوی‌‌ای را ایجاد کند.

جلد رسانه برند است

مجموعه‌ای از کتاب‌ها اغلب دارای یک عنصر وحدت‌بخش برای پیوند دادن آن‌ها به یکدیگر هستند، که در قالب کلی مجموعه تعریف می‌شود و با استفاده از همین قابلیت ناشران می‌توانند از جلد برای برندسازی نیز استفاده کنند.

در طراحی یکپارچه یک مجموعه کتاب (طراحی قالب کلی) با استفاده از عناصر ثابت روی هر جلد، مانند رنگ‌ها، فونت‌ها و تصاویر، خوانندگان می‌توانند به سرعت کتاب را به عنوان بخشی از یک سری خاص شناسایی کنند. برای مثال سری هری پاتر را در نظر بگیرید. جلد کتاب ها دارای طراحی ساده با پالت رنگی محدود است. این نگاه منسجم به ایجاد هویت بصری قوی برای مجموعه کمک می کند و آن را فوراً در قفسه کتابفروشی‌ها قابل تشخیص می‌کند.

علاوه بر این، استفاده از یک طرح ثابت در چندین جلد نیز می‌‌تواند به نویسنده یا ناشر کمک کند تا خود را به عنوان یک برند تثبیت کند. نویسندگان و ناشران می‌توانند با ایجاد یک سبک قابل تشخیص، کتاب‌های خود را بیشتر در قفسه‌ها برجسته کنند و توجه خوانندگان بالقوه را به خود جلب کنند.

نکات طراحی جلد

برای طراحی جلد نگاتی وجود دارد که توجه و رعایت آنها می‌تواند برای شما نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. در اینجا به طور مختصر و لیست‌وار به این موارد اشاره می‌کنیم که توضیحات بیشتر را می‌توانید در مقاله ۱۰ نکته کلیدی در طراحی جلد کتاب مطالعه کنید. این نکات طراحی جلد شامل موارد زیر می‌شود:

 •  یک مفهوم بی‌نظیر داشته باشید
 •  یک عنصر واحد را برجسته کنید
 • از اندازه و مقیاس‌های متفاوت استفاده کنید
 • از طراحی تصاویر شلوغ و درهم پرهیز کنید
 • در انتخاب و طراحی تایپوگرافی دقت کنید
 • به اندازه جلد دقت کنید
 • سادگی طرح جلد را حفظ کنید
 • به نکات مربوط به چاپ کتاب توجه داشته باشید
 • تناسب ظاهری طرح با مجموعه‌کتاب یا برندتان را حفظ کنید
 • از استخدام یا همکاری با یک طراح باتجربه سود ببرید
طراح جلد کتاب

سخن آخر

با عنایت به مواردی که مطرح شد، جلدها بخش ضروری و مهمی هستند که چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به آن توجه ویژه‌‌ای داشته باشیم، تفاوتی ندارد اثر و محصول ما یک کتاب یا نشریه است یا کاتالوگ و بروشور، فرق نمی‌کند اثر و محصول ما یک کتاب یا محصول تبلیغاتی چاپی است یا یک کتاب و نشریه الکترونیکی، در هر حالی جلد مهم است و اهمیت زیادی دارد.

امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را ببرید
با شما همراه هستیم در نشرآنلاین♥

این مقاله رو دوست داشتید؟

میانگین امتیاز: 4.5 / 5. تعداد امتیازها 20

نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید