7 گام برای چاپ کتاب

آخرین بروزرسانی: 24 مهر 1399
800
3
چاپ کتاب

اغلب نویسندگان می‌دانند برای انتشار کتاب خود باید ظاهر و صفحه‌آرایی کتاب خود را به بهترین شکل انتخاب کنند. چراکه 7 گام برای چاپ کتاب پیش از محتوای جذاب کتاب ظاهر زیبای نوشته است تا بتواند مخاطب را مشتاق خواندن کتاب کند. اما انتشار کتاب به همین دو مرحله محدود نمی‌شود برای داشتن کتابی با نویسندگی خود لازم است از مراحل متعددی گذشته و مجوزهای لازم را کسب کنید. در ادامه مطلب این مراحل را در 7 گام برای چاپ کتاب معرفی و بررسی می‌کنیم.

گام اول: آماده سازی محتوای کتاب

در مرحله نخست محتوا توسط نویسنده، مؤلف و یا مترجم تهیه می‌شود که می‌تواند شامل شعر، داستان، خاطرات و یا ترجمه و تألیف کتب علمی باشد. برای تسریع در انجام مراحل نشر بهتر است محتوا به صورت تایپ شده تهیه و تنظیم شود.

گام دوم: آماده سازی اولیه کتاب

در مرحله دوم محتوا به ویراستار سپرده می‌شود تا با بررسی متن و ویرایش فنی، زبانی-ساختاری و حتی علمی و محتوایی آماده شود و برای صفحه بندی در اختیار صفحه آرا و طراح قرار میگیرد. طراح و صفحه آرا متن را در یک قالب کلی تنظیم شده برای چاپ بصورت کتاب در انواع قطع آماده سازند، که کتاب برای انجام مراحل بعدی نشر تنظیم و آماده چاپ شوند.

گام سوم: دریافت شابک (ISBN)

کتاب تنظیم و صفحه آرایی شده توسط ناشر، نویسنده یا مؤلف به خانه کتاب سپرده خواهد شد تا شماره استاندارد بین المللی کتاب یا شابک به آن اختصاص یابد. شابک کد 13 رقمی است که بیانگر مشخصاتی است که نشر و مبادله برای شناسایی سفارش، فروش، انبارگردانی، توزیع و اطلاع رسانی را بخصوص در زمانی که شمار نشریات و کتابها رو به گسترش است آسان نماید.

گام چهارم: دریافت فیپا

فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب مرحله پس از دریافت شابک است این اطلاعات در پشت صفحه عنوان کتاب، صفحه شناسنامه و  چاپ می‌شود. فیپا برای هماهنگ کردن فهرست‌نویسی و سازماندهی کتب در سراسر کشور و جلوگیری از تکرار همچنین صرفه جویی در زمان و بودجه کاربرد دارد. کتابخانه ملی مسئول صدور کد فیپا است برای دریافت فیپا پس از تنظیم متن و صفحه‌آرایی و دریافت شابک از طریق سایت opac.nlai.ir اطلاعات کتاب را وارد نموده و درخواست فیپا می‌کنید.

گام پنجم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دریافت مجوز از وزارت ارشاد نیازمند گذراندن چند مرحله است که به ترتیب ذکر می‌گردد:

1. ارائه فایل pdf از تمامی صفحات کتاب به همراه شناسنامه، فیپا، شابک

2. کپی کارت ملی ناشر و مؤلف

3. ارسال کد شابک به آدرس www.isbn.ir

4. ارسال کد فیپا به آدرس www.nlai.ir

روند بررسی و صدور مجوز توسط وزارت ارشاد بین یک هفته تا 4 ماه طول می‌کشد. این روند در رابطه با کتابهای درسی کوتاهتر و در مورد کتابهای شعر و یا موضوعات حساس تر ممکن است تا چندماه به طول انجامد. همچنین درنظر داشتن زمانی برای تغییر و اصلاحیات ممکنه نیز در برآورد زمانی دریافت مجوز لازم است.

گام ششم: چاپ و صحافی

پس از دریافت مجوزها و گذران مراحل کتاب آماده چاپ است. در این میان انتخاب چاپ افست و یا دیجیتال بسته به تیراژ، زمان، هزینه و کیفیت چاپ انتخاب خواهد شد که برعهده ناشر است. پس از چاپ مرحله صحافی است که چون تمام مراحل برعهده ناشر است این مرحله نیز به سرعت طی خواهد شد.

گام هفتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس طی شدن مراحل ذکر شده لازم است ناشر 10 نسخه از کتاب را چاپ به وزارت ارشاد ارسال کرده تا پس از بررسی، تأیید و دریافت اعلام وصول، فرایند چاپ کتاب ادامه یابد.

این مقاله رو دوست داشتم
Rate this post
نمایش دیدگاه‌ها و ثبت نظر
دیدگاه خودتون رو بنویسید
    1. سلام
      متشکر از شما
      برای چاپ کتاب کد شابک، فیپا و مجوز انتشار لازمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب مرتبط؛ حتما مطالعه کنید
آکادمی نشرآنلاین
آکادمی نشرآنلاین

آموزش‌های جامع و تخصصی حوزه نشر و صفحه‌آرایی

فروشگاه نشرآنلاین
فروشگاه نشرآنلاین

فروشگاه تخصصی ابزارها و قالب‌های حرفه‌ای صفحه‌آرایی